sabeti
13 بهمن 1401 - 13:36

اعزام ۷۰ مورد گروه های جهادی به روستاهای زلزله زده خوی

ارومیه -امام جمعه خوی گفت: تاکنون هفتاد مورد نیروهای امدادی و گروه های جهادی به روستاهای زلزله زده خوی اعزام شده اند و نزدیک ۹۰ هزار نفر هم در ۲۳ هزار چادر اسکان اضطراری مستقر شده اند.

حجت الاسلام حجت قاسم خانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فعالیت گروه‌های جهادی در مناطق زلزله زده خوی اظهار کرد: خوی شهرستانی است که از سالیان دور روی گسل قرار گرفته و تا سال ۹۸ ما بحث زمین لرزه را نداشتیم تا اینکه زمین لرزه قطور اتفاق افتاد و به نظر می‌رسد این گسل‌ها به مرور فعال شده است و متأسفانه نزدیک یک ماه قبل زمین لرزه غرب خوی و این زلزله اخیر که شامگاه شنبه روی داد کار را بر مردم سخت و همه دلسوزان را نگران کرد.

وی با بیان اینکه از لحظات نخست زلزله همه پای کار آمدند، افزود: از شروع زلزله بلافاصله طلاب، روحانیون، گروه‌های امداد و بسیج و … جهت شناسایی میزان خسارت به روستاهای اطراف رفتند و تا صبح مشغول امدادرسانی به زلزله زده‌ها بودند و استاندار و وزیر کشور و دیگر مسئولین کشوری و استانی و گروه‌های جهادی و امدادی کم کم وارد خوی شدند.

امام جمعه خوی با بیان اینکه اقداماتی که در این مدت صورت گرفته قابل توجه بوده، اما چون وسعت شهرستان زیاد است، این اقدامات به چشم نمی‌آید، تصریح کرد: در این مدت بیش از ۲۱ هزار دستگاه چادر، ۳۱ هزار تخته پتو و ۱۹ تخته موکت توسط مجموعه متعدد مردمی و دولتی در ۲ شهر و ۷۲ روستای آسیب دیده توزیع شده است و ۱۲ عدد از آمبولانس از شمال غرب برای حمل و نقل مجروحان زلزله به شهرستان خوی منتقل شده‌اند و حدود ۱۷ هزار باب منزل مسکونی جهت بازسازی و مقاوم سازی شناسایی شده است.

حجت الاسلام قاسم خانی اضافه کرد: بر اثر زلزله شامگاه شنبه تاکنون ۳ نفر فوتی و با احتساب مصدومان سر و پایی، و حدود هزار و دویست مجروح و مصدوم داشتیم و ۴ هزار هیتر برقی و بیش از هزار بسته معیشتی، ۴ تن آرد، ۳ تن برنج، سه هزار دست لباس گرم، ۵۵ هزار عدد کنسرو بین زلزله زده‌ها توزیع شده است و به ازای هر خانوار ۲ بشکه نفت سفید از سوی شرکت نفت تأمین شده و در این مورد مشکلی وجود ندارد.

امام جمعه خوی افزود: چندین نانوایی سیار در شهرستان استقرار شده‌اند و از این حیث مسئله بحران نان را رد کردیم و برخی روستاها را هم تأمین کرده‌ایم و به روستاها اعلام شده که اگر مشکلی دارند اطلاع دهند تا نان مورد نیازشان تأمین شود.

وی با بیان اینکه ۱۰۱ تیم ارزیابی فنی بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده مشغول به ارزیابی خسارت‌های زلزله هستند، گفت: برای ساماندهی حرکت‌های جهادی و کمک‌های مردمی و دوری از موازی کاری قرارگاه صاحب الزمان با حضور ستاد اجرایی فرمان امام، جامعه ایمانی مشعر، امام رضایی‌ها و دیگر مجموعه‌های جهادی راه اندازی شد و طلاب، روحانیون، دانشجویان، بسیجیان و دیگر جهادگران پای کار آمدند.

حجت الاسلام قاسم خانی به اقدامات قرارگاه صاحب الزمان (عج) اشاره کرد و افزود: تاکنون این قرارگاه در کنار ایجاد کمپ‌های استقرار زلزله زده‌ها، ۱۱ آشپزخانه در سطح شهرستان راه اندازی کرده است که در دو روز گذشته حدود ۴۲ هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان توزیع کرده است و البته برخ مجموعه‌های جهادی هم به صورت مستقل کار می‌کنند که شاید با احتساب طبخ آنها روزانه حدوداً ۴۰ هزار پرس غذا طبخ می‌شود و البته این تعداد برای جمعیت ۴۵۰ هزار نفری بسیار اندک است و قرارگاه این توانایی را دارد که در صورت تأمین موارد لازم روزانه ۱۰۰ پرس غذا طبخ کند.

وی اضافه کرد: گروه‌های فرهنگی ذیل قرارگاه صاحب الزمان راه اندازی شده است که طلاب و روحانیون در قالب گروه‌هایی در جمع زلزله زده‌ها حاضر می‌شوند و با فعالیت‌های فرهنگی به دنبال حفظ و تقویت روحیه مردم هستند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1014908